Chvála ručního nářadí
a tradičních technologií

Po letech praktických zkušeností a provádění všech možných alchymií dávám po vzoru starých mistrů přednost kvalitnímu ručnímu nářadí. Nástrojům, které se dříve dědily z generace na generaci a jejich majitel je opečovával a střežil jako oko v hlavě.

Toto nářadí umožňuje práci v prostředí bez přilišného prachu a hluku a tudíž nám dává větší prostor k soustředění se na práci samotnou. Truhlářské stroje s litinovými stoly jsou ale samozřejmě také nutné.

V rámci hledání inspirace si nemohu klást pouze otázku co vyrobit, ale i jak to vyrobit. Třeba takový bok šuplíku ze starého stolu na sebe hned přesně prozradí vše o době svého vzniku i použitých nástrojích.

Na nábytku nenajdete žádné rušivé šrouby. Používám klasické truhlářské spoje v různých provedeních, které zvyšují nejen stabilitu, ale tvoří i charakteristický estetický detail.

Tradiční technologie povrchových úprav se skládá z několika samostatných operací, postupného nanášení jednotlivých vrstev k dosažení konečného zdařilého efektu.

I tyto technologie byly spíše předmětem určitého tajemství a některé procedury jsou  i zcela zapomenuty. Nejobtížnější je to s patinou. Zub času vyžaduje nejvíce citlivosti a velkou míru nahodilosti.

Dřevo ohýbám za pomoci vodní páry, provádím ebonizaci i čpavkování dubového dřeva. Oblíbený šelak a minerální olej nebo včelí vosk dotvářejí jeho příjemný a útulný vzhled.